Blog > Komentarze do wpisu
Więzień odsiadujący wyrok za włamania komputerowe zablokował system więzienia

Wydawałoby się, że wystarczy minimum zdrowego rozsądku, ale:

Więzień odsiadujący wyrok za włamania komputerowe zablokował cały system komputerowy w zakładzie karnym po tym władze więzienia zleciły mu prace programistyczne w systemie.

Władze zakładu karnego potrzebowały specjalisty do wdrożenia systemu wewnętrznej stacji telewizyjnej. Do pracy wyznaczony został Douglas Havard (27 l.) odsiadujący wyrok sześciu lat więzienia za kradzieże o wartości 6.5 miliona funtów przy użyciu podrobionych kart komputerowych przez Internet.

Pozostawiony bez nadzoru więzień włamał się do systemu zakładu karnego Ranby Prison. Następnie pozmieniał hasła w systemie, blokując dostęp innym użytkownikom.

Zamieszanie powstało tydzień po tym, jak Sunday Mirror ujawnił, że jeden z więźniów w tym zakładzie karnym zdobył klucz, którym mógł otworzyć dowolne drzwi [1].

Havard został ukarany odosobnieniem, jednak system został niedostępny dla strażników więzienia. Źródło w więzieniu mówi: "To niewiarygodne, że więzień osadzony za przestępstwa komputerowe uzyskał nienadzorowany dostęp do systemu więziennego. Założył złożony system haseł, musieliśmy wynająć specjalistyczną firmę, by przywrócić system do pracy".

Rzecznik brytyjskiej Służby Więziennej poinformował, że sprawa jest wyjaśniana. Dodał, że "więźniom nie przyznaje się nienadzorowanego dostępu do komputerów. Osadzony nie uzyskał dostępu do danych o innych więźniach".

Oryginalny artykuł: Mirror.co.uk.

[1] Prawdopodobnie chodzi o kopię klucza głównego ("master key") w tzw. systemie kluczowym.

środa, 07 października 2009, tmkasprzak

Polecane wpisy