Blog > Komentarze do wpisu
Ewidencjonowanie ważnych dla organizacji dokumentów

Jak donosi portal onet.pl podając za Dziennikiem Gazetą Prawną (link do wiadomości tutaj) w Ministerstwie Sprawiedliwości została przeprowadzona w 2008 roku kontrola dotycząca ewidencjonowania i zabezpieczenia materiałów dowodowych z ważnych śledztw i postępowań sądowych.

Niejeden z nas zadaje sobie pytanie patrząc na relacje z Polskich sądów - "jak oni panują nad tymi stertami akt sądowych". W każdym obrazku z sali sądowiej pokazywane są sterty teczek, dokumentów i innych papierów. Otóż odpowiedź w przytaczanym artykule jest dosyć prosta - nie panują :).

  • nie ewidencjonowanie dokumentów sprawy
  • osoby uczestniczące w postępowaniu nie posiadające wiedzy gdzie akta się znajdują
  • tajemnicze wędrówki dokumentów ze śledztw między kancelariami

to tylko przykłady zachowań z takich śledztw jak w przypadku śmierci generała Papały, czy afery Rywina. Zresztą trudno się dziwić. Skoro istnieje podejrzenie iż stosuje się do ochrony tego typu dokumentów wyłącznie wymagania ustawowe ochrony informacji (których możliwość praktycznego wykorzystania jest dosyć ograniczona) to trudno się dziwić.

Na pewno w takim przypadku wymagane byłoby ustalenie skutecznych zasad ewidencjonowania i ochrony informacji pod kątem jej poufności i integralności. Nie oglądając się na wymagania prawne (będąc z nimi co prawda w zgodzie), ale dodając "coś" ekstra w postępowaniu z tak licznymi zbiorami można zrobić z tym porządek. Zwłaszcza iż akta spraw bardzo często są przenoszone, zmienia się skład osobowy zespołów prowadzących śledztwa itp.  Również zarządzanie uprawnieniami dostępu do tak licznych zbiorów akt może być mocno utrudnione.

Trzeba tylko chcieć coś zrobić i nie chcieć ponosić porażek  bezpieczeństwa..

wtorek, 26 stycznia 2010, wkasprz

Polecane wpisy

Komentarze
tmkasprzak
2010/01/28 22:50:52
Od razu "ewidencjonowanie". Wystarczy, jakby nadzorowali.